Ugrás a tartalomra

A Várkert Bazár történetei - Pódiumbeszélgetés a Mesterektől élményekig szabadtéri kiállításhoz kapcsolódóan

VárkertFeszt 2024

Ünnepeljétek velünk az idén 10 éve megújult Várkert Bazár jubileumi kulturális évadát a május 31-től június 2-ig tartó VárkertFeszt művészeti fesztiválunkon! A háromnapos rendezvénysorozaton izgalmas családi eseményekkel, fergeteges koncertekkel, irodalmi programokkal, tárlatvezetésekkel, workshopokkal és különleges gasztro-meglepetésekkel várjuk a kicsiket és a nagyokat a Várkert Bazárban. Fedezzétek fel a Duna budai oldalán fekvő épületegyüttest, amely a világ egyik legveszélyeztetettebb műemléke volt egykor, de ma már újra pezsgő kulturális szórakozóhely, különleges Neoreneszánsz kertjével Budapest ékköve.

A Várkert Bazár közel 150 éves történetének legizgalmasabb pillanatait elevenítjük fel az aktuális szabadtéri kiállításunkhoz kapcsolódó pódiumbeszélgetésen. Megmutatjuk, hogyan festett a 19. század végi Várkert Bazár, és kik voltak a „lakói”. Legendás ifiparkos történeteket idézünk fel az Omega együttes gitárosával, Molnár György „Elefánttal”. Szó esik arról, hogy milyen nehézségekkel szembesültek a restaurátorok a 2010-es évek felújítási munkálatai során, valamint elmeséljük azt is, hogyan vált az újjászületett épületegyüttes, Ybl egyik remekműve a főváros meghatározó kulturális intézményévé.

Közreműködők: 

Kiss Henrietta, kiemelt tartalomfejlesztési szakértő

Molnár György „Elefánt”, az Omega együttes gitárosa

Seres András, festőrestaurátor

Sikota Krisztina, a Várkapitányság vezérigazgató-helyettese

Moderátor: Lukács Zsolt „Hepi Endre”

A Duna-part gyönyörű, neoreneszánsz épületegyüttese 1875 és 1883 között épült Ybl Miklós tervei szerint a királyi kertek méltó lezárásaként. A több mint 300 méter hosszú, impozáns épületegyüttes közel másfél évszázados története számos felemelő és tragikus pillanatot őriz. Bár Ybl nyüzsgő bazársort álmodott ide, az épület falai között – boltok helyett – több mint száz évig műtermek működtek, melyekben szobrászgenerációk alkották meg az ország emblematikus szobrait. A második világháborúban megsérült, majd azt követően felújított Várbazár 1961 és 1984 között a Budai Ifjúsági Parktól, az itt fellépő együttesektől, az Illés, a Metró, az Omega vagy a Bergendy zenekartól és azok rajongóitól volt hangos. E zajos korszaknak az épületegyüttes balesetveszélyes állapota vetett véget, majd három évtizednyi Csipkerózsika-álom következett. A folyamatosan pusztuló, a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékeinek listájára is felkerülő Várkert Bazár 2014-ben született újjá. Ezzel teljesült Ybl Miklós álma: a festői szépségű, lenyűgöző panorámával rendelkező épület immár tíz éve a „találkozások és lehetőségek tere”, a főváros meghatározó kulturális intézménye, amely egyre gazdagabb és színesebb zenei, irodalmi, képzőművészeti és családi programokkal várja látogatóit.

A részvétel ingyenes, regisztráció nem szükséges. Kérjük, vegyék figyelembe, hogy a nézőtér befogadóképessége korlátozott!