Ugrás a tartalomra

Szférák között - művészet és tudomány

Válogatás a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményéből

Szekciók

A művészet és a tudomány összekapcsolódása a világ megértése iránti vágy mentén írható le – ez a törekvés motiválja a Szférák között című tárlat alkotóit. Az interdiszciplináris megközelítés nem valamennyi tudományágra fókuszál, hanem azokat a konkrét tudományterületeket helyezi a középpontba, amelyek a Magyar Nemzeti Bank által életre hívott kortárs gyűjteményben jellemzőek. Így a műszaki-mérnöki tudományok, a nyelv, a computer science, a fizika, a természettudományok, a természet- és örökségvédelem jelentik a fő csomópontokat. A kiállítás időben ott veszi fel a fonalat, ahol a művészet és tudomány szoros kapcsolatát világhírű magyarjaink – Moholy-Nagy László, Kepes György vagy Breuer Marcell – nevessé tették, és fókuszát az 1960-as évek utáni eredményekre tereli. A tárlat tudatosan egyenlő teret biztosít a különböző generációknak, így arányosan a magyar származású, nemzetközi sikerű posztmodern generációnak, a hazai neoavantgárd művészeknek vagy a jelenlegi középgenerációnak éppúgy, mint a fiatal tehetségeknek. A kiállítás a kortárs művészetet technikai értelemben is széles körűen reprezentálja: festmények, szobrok, üvegképek, installatív és egyéb médiumú alkotások is bemutatásra kerülnek.

A válogatás közel két tucat művész munkáira épít, és olyan alkotók tevékenységét járja körbe, akik nem az egyes diszciplínákat ábrázolják, hanem alkotói módszerükben, fókuszukban, gondolkodásukban építenek egy-egy tudományterületre. Ezen művészek a művészet és tudomány relációit analizálják, és munkásságuk vezérfonala is sokszor a tudományos szemlélet. A mérnöki, építkező, tervezői attitűd Andreas Fogarasi, Gáspár György, Horváth Lóczi Judit, Jovanovics Tamás, Konok Tamás és Nemes Márton munkáival, az algoritmikus felfogás, a számítógépes kultúra Bak Imre, Horváth Lóczi Judit és Kóródi Zsuzsanna tárgyaival kerül centrumba, ugyanakkor a kiállítás Vera Molnár személye előtt is tiszteleg. A nyelv mint tudomány Csáji Attila, Frey Krisztián, Major Kamill és Reigl Judit, míg a természettudományok ösvényei, így a természetet bevonó alkotói módszerek és a természetalapú filozófiák pedig Hantai Simon, Lantos Ferenc, Melkovics Tamás és szintén Reigl Judit alkotásaival kerülnek kibontásra. A fizika egyes ágait – többek között a művészetet befolyásoló optikát – is külön analizálhatjuk Bullás József, Kóródi Zsuzsanna, Reigl Judit és Anthony Vasquez tárgyai révén. A klimatológiát, valamint a tudományos, kulturális emlékek megőrzését veti fel kérdésként a kiállítás zárásául szolgáló, üvegházszerű tér, amely Balázs Nikolett és Pintér Dia munkáit mutatja be. Mindemellett a tárlat különleges installálás keretében külön is kiemel egy-egy alkotót − Fajó Jánost, Lantos Ferencet, Mengyán Andrást és Szentpétery Ádámot −, akik számos tudományterületet hívtak/hívnak életre. A képzőművészet leszűkült értelmezése helyett a kiállítás kulcsszavai a kortárs gondolkodásra jellemző interdiszciplinaritás, átjárhatóság és társadalmi aktivitás. (Mészáros Flóra)


YBL6 Művészeti Tér

Az YBL6 a megújuló Budavári Palotanegyed többfunkciós művészeti tere a Várkert Bazár Déli palotájának utcaszintjén. A névválasztás tisztelgés az ikonikus magyar építész, Ybl Miklós (1814–1891) előtt, akinek tevékenysége és emlékezete többszörösen kötődik a helyszínhez. A művészeti tér az Ybl Miklós térről nyílik, ahol 1883 óta készteti bámészkodásra a járókelőket a budai Duna-part karakteres épületegyüttese, az Ybl Miklós tervezte Várkert Bazár. Az egyedülálló építészeti alkotás egyszerre nyújt történelmi, kulturális és természetközeli élményt.

Az YBL6 Művészeti Tér a Várkert Bazár sokszínű kulturális kínálatának részeként egy új fókuszú, 21. századi látogatói igényekhez szabott kiállítótér. A Várkert Bazárhoz kötődő művészeti hagyományok folytatásaként elsősorban a hazai művészeti élet meghatározó alakjainak és válogatott gyűjteményeinek kíván teret biztosítani. A kiállítások mellett múzeumpedagógiai foglalkozások, workshopok, szakmai és nyilvános művészeti események kapnak helyet a programkínálatban, de a helyszínen a Budavári Palotanegyedben elérhető szolgáltatásokról, attrakciókról is tájékozódhatnak az érdeklődők.

Kurátor:
Dr. Mészáros Flóra, művészettörténész

Kiállított művészek:
Bak Imre, Balázs Nikolett, Bullás József, Csáji Attila, Fajó János, Andreas Fogarasi, Frey Krisztián, Gáspár György, Hantai Simon, Horváth Lóczi Judit, Jovanovics Tamás, Konok Tamás, Kóródi Zsuzsanna, Lantos Ferenc, Major Kamill, Melkovics Tamás, Mengyán András, Nemes Márton, Pintér Dia, Reigl Judit, Szentpétery Ádám, Anthony Vasquez
 

 

Információk

Kiállítás látogatható:
2025 január 25. – május 11.

Helyszín:
Várkert Bazár - YBL6 Művészeti Tér (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 6.)

Nyitvatartás:
hétfő – vasárnap, 10.00 – 18.00 között