Várkert Bazár



Magát a gloriette elnevezést általában reprezentatív kerti épületekre, pavilonokra szokták használni. Itt a Gloriette nem különálló építmény, pavilonját két oldalról felfelé futó lépcsős rámpaművek fogják közre, melyek a kertbe vezetnek. A Gloriette előtt álló két oroszlán közül az egyik a harcot testesíti meg, aki elűzve a szörnyűségeket az űzött vad után tekint. A másik a béke és a nyugalom őrzője, aki veszély esetén támad. Az eredeti oroszlánok a II. világháború alatt megsemmisültek, a most látható szobrokat a 60-as években készítették. A legutóbbi rekonstrukció során helyreállították az előlépcsőnél látható két groteszk arcos vízmedencét, a Gloriette középső fülkéjében pedig a Neptun-fejes kutat is. A Gloriette két oldalán egy-egy puttós vázát láthatunk, feltekintve pedig Huszár Adolf munkáját, az évszakokat megszemélyesítő női szobrokat láthatjuk.

Most sétáljunk jobbra fel a rámpákon.

Különös látvány fogadta mindazokat, akik a Várkert Bazár felújításának bontási szakaszában jártak az Ybl Miklós téren. Az épületegyüttes szimbólumának tekintett Gloriette két oldalán futó rámpák kőszerkezeteit ugyanis teljesen elbontották.

Az elbontott kőszerkezeteket szét kellett bontani, el kellett szállítani, majd tárolni, restaurálni és visszaállítani, végezetül újra összeépíteni, mégpedig minden egyes darabot pontosan visszaillesztve az eredeti helyére. Ez rendkívül komoly logisztikai feladatot jelentett, a több hónapig tartó munkálatok során minden egyes faragott kőelemnek minden pillanatban beazonosíthatónak kellett lennie. A restaurátorok pedig kiválóan megfeleltek a kihívásnak.

A felújítás során fontos cél volt az állagmegőrzés is, ezért a különböző típusú mészköveket speciális vízlepergető réteggel vonták be, amely védi őket az eróziótól, a gombásodástól és más szennyeződésektől is.

Ha ismét felérkezett a Triton-kúthoz, sétáljon tovább a Lánchíd irányába, a mozgólépcső felé. Eljött az ideje, hogy a következő pontban magáról a Neoreneszánsz kertről is ejtsünk néhány szót.