Ugrás a tartalomra

Többezer éves gyógyító dallamokat kevernek modern zenei világba - Interjú Bársony Bálinttal

Bársony Bálint

Bársony Bálint Erkel Ferenc, Artisjus és Fonogram díjas szaxofonművész, zeneszerző, hangterapeuta a Magyar Rhapsody Projekt zenekarral és Csík János zenésszel ad koncertet a Várkert Bazárban február 13-án. Kárpát-medencei, balkán és török dallamok is elhangzanak majd. Bársony Bálint mesélt nem mindennapi hangszerekről, sorsfordító erdélyi és nepáli utazásról, a vágta ritmusáról, a zene gyógyító erejéről.

 

Jegyvásárlás

 

Zenekarunk 11 évvel ezelőtt alakult, születése részben egybe esik a Várkert Bazár megalakulásával, amelynek a megnyitóján többnapon keresztül zengettük. Bár korábban is felléptünk már színházi berkekben, igazán a Bazáros szereplés után dőlt el, hogy együtt maradunk. Rájöttünk, hogy nagyon szeretjük, amit így együtt létrehozunk, nem sokkal később kijött az első albumunk. Aztán egyre több régi Kárpát-medencei hangszert integráltunk a muzsikánkba, és kitaláltunk egy fantazmagórikus, filmzenei hatásokkal megtűzdelt egyszerre ősi és modern zenei világot.

 

 

Készültök már a februári koncertre?
Elkezdtük a próbákat. Egy igazi ősi zenei utazásnak lehet majd szem és fültanúja a közönség. Az esten a látvány is fontos szerepet kap, gyönyörű tájakról vetítünk filmet. A Kárpát-medencéből indulunk a vidékre jellemző ősi dalokkal, majd kilépünk a Balkán felé és Törökországba érünk. Tavaly volt egy török turnénk, magunkkal hoztunk esszenciális dalokat. Készülünk egy nagy ősi dobolással óriás menetdobokon, igazi csihi-puhi dobshow lesz. A végén egy csodálatos esti imával, az esti dallal zárunk. A Bazárba nagyjából negyven hangszert hozunk. A legrégebbiek a dupla nádas hangszerek, de lesz tekerőlant, kobza, és népi hegedű is.

Egész kis korodban már lakodalmakban játszottál, aztán csatlakoztál a Back II Blackhez, majd jazz formációkban léptél fel. Mióta kap központi szerepet a népzene a muzsikádban?
Gyerekként néptáncoltam, aztán a zeneiskolában is játszottam népdalokat, így a kezdetektől fontos volt. Sokféle hangszeren tanultam, 14 éves koromban találkoztam a szaxofonnal, ami a fő hangszerem lett. Sokáig az amerikai zene határozta meg a mindennapjaimat, a swing és a jazz. A Back II Blackben fújhattam 28 éves koromig, és amikor vége lett, nagyon nagy hiányérzetem volt. Életmódot váltottam, kiköltöztem egy jurtába. Elkezdtem a természet hangjait figyelni, kísérleteztem a dobokkal, torokéneklést gyakoroltam. Minden naplóra ültem, úgyhogy a legtöbb tempós dalomnak a vágta a ritmusa, a groove-ja, ami érdekes módon, 2000 évvel ezelőtt is ugyanilyen volt. És ez az elektronikus és a rockzenének is az alapja.

Hogyan talált rád az új utad?
Ez egy folyamat volt. Felkért egy erdélyi formáció, hogy turnézzak velük, bemutattak egy nagy tudású embernek, akinek a családjánál megismertem a biodinamikus gazdálkodást. Mindennap velük keltem és dolgoztam. Nekik köszönhetem, hogy le tudtam csendesedni, és újra közel kerültem a természethez. Aztán hazai kurzusokon megismertem a hangtálak világát és eldöntöttem, hogy odautazom, ahonnan származnak. Hónapokig Nepálban voltam, az útról dokumentumfilm is készült. Ezután vettem a jurtát. A természetközeli létforma egyenes út volt ahhoz, hogy visszatérjek a gyökereimhez, gyűjteni kezdtem a természetes rezgésű hangszereket, már száznál több van.

De nem a klasszikus módon játszol rajtuk..
Mivel jazz-popzenész vagyok, másképp közelítettem hozzájuk, mint ahogy egy gyermekkora óta népzenét tanuló zenész tenné. Tudatosan popularizáltam a népzenét. Úgy éreztem, így olyanoknak is kulcsot adhatok a magyar kultúrához, akik messze sodródtak tőle. Csodálatos a magyar népzene. A koncerten felcsendülnek majd az ősi magyar hangszerek, többezer éves dallamok, amik azért maradhattak fenn, mert különös örömöt szereztek azoknak, akik játszották. A hangrezgések - és ezt a tudomány is bizonyította - , gyógyítanak.

Kik lesznek az est énekesei, milyen dalokat hoznak? 
Egy igazi népzenész legenda, népzenei mentorunk Csík János érkezik majd, aki nem csak hegedülni, de énekelni is fog. Fő énekesünk Elek Norbert, a zongoristánk, aki majd az Indulj el egy úton című dalt, illetve egy török átdolgozást, a Mavilim című dalt énekli el, utóbbit több mint 4 millió török töltötte le. Egy másik török-magyar vonatkozású dalt pedig Tar Gergely, az ütőhangszeresünk ad elő. És a zenekar minden tagja vokálozik. Gyermekkorom óta az egyik kedvenc dalom az Erdő, erdő, erdő…amit a nagyon misztikus, mély rezgésű somogyi hosszú furulyával szólaltatok meg. Nem sorolom fel az est összes dalának a címét, egyet ígérhetek, emlékezetes és gyógyító élmény lesz. Rengeteg energia szabadul ilyenkor fel, a koncert egy közös szertartás, ami mindannyiunkat épít. Sokszor mondták már, hogy olyanok vagyunk, mint egy vitaminbomba, amiből hónapokig lehet töltekezni. Várjuk a koncertet, a Bazárt nagyon a magunkénak érezzük, hazajövünk!

NZSA