Ugrás a tartalomra

Sokak szerint nem csak a hangom, de a gesztikulációm is olyan, mint Szécsié - Interjú Mujahid Zoltánnal

Mujahid Zoltán
Mujahid Zoltánt egy televíziós tehetségkutató műsorból ismeri a nagyközönség, azt viszont kevesen tudják róla, hogy gyerekkorában is fellépett Pakisztánban. Családjával 11 évesen költözött Magyarországra, ma már több formációval énekel. Augusztus 23-án Szécsi Pál legnagyobb slágereit hozza el a Várkert Bazárba. Az est csúcspontja Tóth Verával közös duettje lesz. Mesélt évtizedek óta tartó barátságukról, de elárulta azt is, milyen szívet melengető visszajelzéseket kapott a közönségtől. 

Hogyan találtál rá a zenei pályára?
A ritmusérzékem a kezdetektől nagyon fejlett volt. Ha zenét hallottam, fura arcokat vágtam, a szüleim emiatt azt hitték neurológiai problémám van, ezért röntgenfelvétel is készült az agyamról. Az ideggyógyász azt javasolta, kapjak zenei képzést. Anyukám elvitt egy mesterhez. Már ötévesen többezer ember előtt harmóniumon játszottam és indiai népdalokat énekeltem egy tehetségkutató versenyen. Különdíjas lettem, onnantól versenyekre jártam, kész serleggyűjteményem volt.

Miért költöztetek Magyarországra?
Magyar állampolgárként születtünk – van két öcsém és egy húgom is -, anyukánk Pakisztánban a magyar nagykövetségen dolgozott. Amikor édesapámmal megromlott a viszonyuk, hazaköltöztünk. Csak 11 évesen tanultam meg magyarul, kint urdu és angol nyelven beszéltem. Nemrég az edzésen a trénerem meglepve kérdezte, miért számolok angolul, észre sem vettem.

Kint szigorú szabályok szerint éltetek? 
A pakisztánok többsége muszlim hitű, sok mindenben különbözik az ottani élet. Nem lehet alkoholt inni, tilos disznóhúst enni. Apukám újságíró volt, liberálisan gondolkodott, nem tartotta ezeket a szabályokat, magyar pálinka is volt otthon. Nagy popzenészeket, például Whitney Houstont, Michael Jacksont videón láttam. Itthon hallottam először jazzt és musicalt, azonnal megszerettem őket.

Folytattad a zenei tanulmányokat?
Zeneiskolába jártam és zongoráztam. Aztán megismerkedtem a jazz-zongorával, ifjabb Rátonyi Róbert volt a tanárom, sokat tanultam tőle, majd énekelni elkezdtem. Az iskolai színjátszótársulattal is felléptem, Tolcsvay László rockoperájában Jézust játszottam, büszke voltam rá. Nagyon fájt viszont, hogy egy március 15-i ünnepségen nem engedték, hogy elénekeljem a Nemzeti dalt, arra hivatkozva, hogy nem vagyok magyar.

Hogy reagáltál erre?
Akkor nem tudtam mit tenni, de az élet hozott nagyobb szerepeket. Mindig is Magyarországon voltam itthon, ha külföldön éltem, honvágyam volt. Jelentkeztem jazz-ének-előadóművész tanári szakra, negyedik próbálkozás után vettek fel. Ekkor neveztem be a tehetségkutató versenybe is. Viszonylag az elején kiestem, viszont egy ország megismert, és örültem, hogy végül Tóth Vera nyerte meg.

Húsz éve barátok vagytok. 
Viccesen indult, eleinte nem szimpatizáltam vele. Mindig irtó hangosan nevetett, úgy éreztem, megjátssza magát. Aztán az egyik reggeli próbára késve érkezett, elmesélte, hogy nem működött a szállásán a fűtés, átfagyott, és elment egy talponállóba tartalmasat enni, pálinkát inni, hogy felmelegedjen. Mindezt olyan elképesztő lazasággal adta elő, hogy teljesen levett a lábamról. De azt se felejtem el, hogy amikor lebetegedtem a tehetségkutatóban, teát főzött nekem, nővéremként ápolt. 18 éves volt, ráadásul versenytársam. Azóta is minden nap beszélünk, ha tehetem mindig meglátogatom, az estemen ő lesz a sztárvendég.

Milyen dalokkal érkezik?
Cserháti Zsuzsa számait hozza. Sokan mondják, hogy az énekesnő méltó utódja, a dalával került be a tehetségkutatóba.

Ha már reinkarnáció, téged Szécsi Pálhoz szoktak hasonlítani...
A tehetségkutató után kezdődött, pedig ott nem is énekeltem a dalát. Sokak szerint nem csak a kinézetem és a hangom, de a gesztikulációm is olyan, mint Szécsié. Megismertem a munkásságát, rájöttem, hogy a dalai nagyon közel állnak hozzám, mintha nekem íródtak volna. Egy táncdalfesztiválos koncerten énekeltem először az egyik kedvencemet, az Akkor is lesz nyár és szerelem slágert, ott éreztem először, hogy Szécsi bennem él. Az a célom, hogy a zenei örökségét megőrizzem.

Mivel készülsz a koncertre?
Négy gyönyörű vonós hölgy, a Trüffel Quartet és Lőrincz Ádám Fonogram-díjas zongorista kísér kibővülve a ritmusszekcióval. Az esten elhangzanak autentikus hangszerelésben Szécsi legnagyobb dalai, és Verával közösen is éneklünk majd. A Te csak szelíden ringasd el című dalban, benne van az egész barátságunk. Keresztes Ildikó az egyik koncert végén, azt mondta, hogy ilyen gyönyörű duettet még nem hallott. Sok pozitív visszajelzést kapok a közönségtől. Egyszer megkérdeztem, volt-e valaki anno Szécsi Pál koncertjén, és legnagyobb meglepetésemre többen jelentkeztek. Azt is megkérdeztem, nagyon más volt-e a hangulata, mint az eredetié? Egy kedves úr azt mondta, büszke lenne rám Szécsi, és méltó vagyok arra, hogy tovább éltessem a dalait. Szívmelengető érzés volt. A koncerten elhangzik saját dalom is, amit Szécsi és a táncdalfesztiválok világa ihletett meg