Ugrás a tartalomra

Boggie: Egy csoda lesz a Lovardában énekelni!

Boggie

Keresztes Magor, a Danubia Ütőegyüttes vezetője és a népszerű énekes, Boggie (Csemer Boglárka) elárulta, hogyan veszik rá a közönséget közös éneklésre a december 8-i koncertjükön, és azt is, milyen különleges csengő-bongó hangszereket hoznak magukkal. Felcsendülnek majd klasszikus dalok, swinges, popos dallamok és Boggie-slágerek. Meséltek pályájukról és beavattak abba is, hogyan ünneplik a karácsonyt a családjukkal.
 

Honnan indult és merre tart most a pályátok?

Magor: Kezdetben az órákon ceruzákkal doboltam, de ezeket hamar dobverőre cseréltem. A zenélés a hobbim ma is. Együttesünk tagjai az egyetemről ismerik egymást, 2020-ban alakultunk meg. Meguntunk otthon ülni a pandémia idején, egy alkalommal kimentünk együtt a térre zenélni. Sokan csak az ablakból mertek hallgatni minket. Felszabadító élmény volt, hogy végre közösen muzsikálunk, és később is együtt maradtunk. Ma már nagyon sok projektünk van, fellépnek velünk táncosok, de a fiataloknak szóló koncertjeink szintén népszerűek.

Boggie: Tizenévesen kezdtem zenélni, jazzt és klasszikus zenét tanultam. 2024 szép év volt, egy fantasztikus algériai énekesnővel, Manal Gherbi-vel, az arab andalúz tradicionális zene egyik kimagasló képviselőjével írtam közös dalt. Lelkesen fogadott, amikor felkerestem, és rögtön hozzátoldott a szerzeményemhez egy arab nyelvű részt, én franciául énekeltem. A klipünket sokszor titokban vettük fel – volt, ahol ránk is szóltak, hogy ’no music!’, mert a vallási helyszínek közelében tilos zenélni – , ezért a forgatásokon zene nélkül egy metronómra énekeltünk.

Miről szól a dal?

Boggie: A belső emberi szépségről. Korábban nem ismertem az arab művészetet, de ma már tudom, hogy a kultúrájuk rendkívül gazdag, és azt is, hogy az algírok csodálatos nép. A hazaszeretet az identitásuk természetes része, szerelmesek az országukba. Büszkék a zenei múltjukra. Olyan jó lenne, ha itthon is mindenki tudna a magyar népzenén keresztül kapcsolódni a saját kultúrájához! A közös munka után azt éreztem, hogy kutya kötelességem népdalokat énekelni.

Mindegyikőtök lépett már fel a Várkert Bazárban. A Lovardában jártatok már?

Boggie: Pályafutásom 10 éves jubileuma alkalmából tavaly adtam koncertet az Öntőházudvaron, aminek minden pillanatát élveztem! Ennek a gyönyörű épületegyüttesnek különleges atmoszférája van, itt szabad nagyot álmodni. Boldog vagyok, hogy újra visszatérhetek a Budavári Palotanegyedbe. A Lovardát nemrég fedeztem csak fel. Szeretem, hogy a budai Várba kalandosan lehet feljutni. Itt egy lépcső, ott egy lift, kicsit arrébb egy kanyargós út. A gyerekekkel egyik sétánkon a Csikós udvaron kötöttünk ki, megláttam a Lovardát és felkiáltottam, hogy „Úristen, de szép!” Körbejártuk kívül-belül, igazi mestermű. Egy csoda lesz itt énekelni! 

Magor: A Danubia Zenekarral korábban a Rendezvényteremben adtunk koncertet, nagy élmény volt! A Lovarda tényleg lenyűgöző épület, az akusztikája is jó. Igazán odaillő a karácsonyi műsorunk. Az is ünnep számunkra, hogy Boggie-val léphetünk színpadra.

Hogyan esett rá a választás?

Magor: Az együttes minden tagja megszavazta, amikor a műsorhoz kerestünk énekest. Nagyon szeretem a munkásságát, a Végtelen az egyik kedvenc Boggie-slágerem. Már tanulom a sanzonjait is. Fontos, hogy jól tudjunk zeneileg kapcsolódni.

Boggie: Nagyon örültem a felkérésnek! Inspiráló a közös munka. Saját zenekarommal gyakran rögtönzök, az adventi koncertünkön viszont feszesebb lesz a játékterem, de ez izgalmassá is teszi a fellépést, másfajta koncentrációt kíván meg, mint egy Boggie-koncert. 

Milyen hangszereken játszotok majd?

Magor: Biztosan hozunk egy afroamerikai eredetű hangszert, a marimbát, de xilofont és különböző dallamhangszereket is, na, és persze a dobszerkó sem marad otthon. Hat ütős és egy basszusgitáros játszik majd. A karácsony hangulatát a csengő-bongó hangszerek varázsolják a szívekbe, a száncsengő, a vibrafon és a szélcsengő is nagyon szépen szól! Az ütősöknek egyébként minden ütőhangszeren kell tudni játszani, gyűjtjük őket. Mindenféle extra hangeffektet is létre tudunk hozni, például szirénahangot, légycsapást, tengermorajlást. 

Boggie slágerei elhangzanak majd?

Boggie: Egy gyönyörű ünnepi blokkal indítunk, ebben karácsonyi dalokat éneklek, de készülök a dalaimmal is, lesz egy medley, és a Parfümöt is elhozom, amit a legtöbb rajongóm ismer. 

Magor: Próbáltuk a koncertet úgy felépíteni, hogy többfajta stílus megjelenjen: lesz gyorsabb, lassabb, swingesebb, poposabb dallam, de klasszikus zene is, még A diótörőből is becsempésztünk részleteket.

Milyen dalokat énekeltek majd közösen a közönséggel?

Magor: A Mennyből az angyalt biztosan. A közönséggel és Boggie-val éneklünk mi zenészek is. Azt reméljük, a zene rezgése, az ünnepi dallamok mindenkit magával ragadnak addigra, mire eljutunk a közös éneklésig.

Hogyan szoktatok otthon az ünnepre hangolódni?

Boggie: A családomnak köszönhetem a meghitt ünnepeket. A két kislányom hozott stabilitást a zenész életembe, nagyon szeretek anyuka lenni. Amióta vannak, azóta szeretem a karácsonyt. Lenke lányom nemrég megkért, hogy vegyek gyufásdobozokat, mert adventi naptárt csinál. Marcipános, diós és csokis szaloncukrot is készítünk majd, selyempapírba csomagoljuk és aztán felrakjuk a fára. Közösen díszítünk.

Magor: Nálunk a karácsonyfa titkosan kerül a lakásba. Érdekes hajnali rituálé, ahogy betuszkoljuk a házba a fenyőt. Zenészként már szeptemberben elkezdek hangolódni az ünnepre, amikor megérkeznek a karácsonyi felkérőlevelek. Hiába süt a nap, már a karácsonyi kottákat rakosgatom, és sorra veszem az ünnepi hangulatot idéző hangszereket. A családommal december 23-tól ünneplünk, ez az időszak az igazi megnyugvás. Szívesen hallgatom ilyenkor a Csendes éjt, de a jazzes karácsonyi darabokat is.

NZSA