Ugrás a tartalomra

Innováció a művészetben a középkortól napjainkig

A festészet az ipari forradalmat követően: előremutató tendenciák a 19.századi európai művészetben

Ezen az estén Dr. Földényi F. László Széchenyi-díjas esztéta avatja be nézőinket a 19. század európai művészetének előremutató tendenciáiba.

"A 19.század elején Európa szerte megfigyelhető volt az élet felgyorsulása. Ez a vizualitást sem hagyta érintetlenül: egyfelől elszaporodtak azok a technikai felfedezések, amelyek újfajta látványokat kínálnak, másfelől ezek a festészetben is éreztették a hatásukat. A lineáris perspektíva kizárólagossága megszűnt, az absztrakció előjelei megszaporodtak. A fotó hatása egyre erősebb lett, ugyanakkor fokozódott az igény arra is, hogy a mozgást festőileg érzékeltetni lehessen. A modern nagyvárosi életérzés a festészetet nemcsak tematikailag befolyásolta, hanem magát a vizuális nyelvet is megváltoztatta”. - Földényi F. László

Állítsa össze Művészettörténeti Klub bérletét! Vásároljon 15 % kedvezménnyel minimum 3 különböző előadásra egyidejűleg tetszőleges számú jegyet! A kedvezmény online automatikusan érvényesül a jegyek kosárba helyezése után! Nézze meg a sorozat többi előadását itt!

A művészet területén nem ritka eset az, hogy egyetlen mester életművének a töredéke, akár egyetlen mű is elindíthat olyan művészeti törekvést, mozgalmat, illetve magáról a művészetről való gondolkodás jelentős változását, mely a hagyomány újraértelmezését, a művészet megújulását generálja.

De mikor nevezhető innovációnak egy művészeti újítás? Lehet-e innovatív a hagyomány folytatása, tudatos őrzése, vagy csak az a műalkotás, művészeti koncepció tekinthető innovatívnak, amely gyökeresen szakít, vagy szakítani látszik a művészeti hagyománnyal? Mi a kapcsolat a tradíciók megújítása és a művészet fejlődése között? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vetnek majd fel a művészettörténeti klub előadásai, amelyek a kora középkortól napjainkig kronologikusan következnek, de nem stílustörténeti korokat foglalnak össze, hanem elsősorban az eredetiség szemszögéből értékelnek egy-egy művészeti kort vagy korszakot, kiemelve a művészet régi és új, nagy teljesítményeit, új nézőpontot kínálva a résztvevők számára, hogy pontosabban lássák és jobban értsék a műalkotásokat valamint a művészet változásában az alkotói újítások szerepét, jelentőségét.

Valamennyi előadás arra fókuszál, hogy megvilágítsa azokat a legfontosabb művészeti – formai, technológiai, anyaghasználati, ikonográfiai, szemléleti, kifejezésbeli – újításokat, amelyek gyökeres változást indítottak el a művészet adott, vagy szélesebb területén. Programsorozatunk a romanikával indult, és napjainkig ad áttekintést olyan kiemelkedő művészeti emlékekről, műalkotásokról, amelyek az európai művészeti hagyományba integrálódtak, holott a maguk korában a hagyomány gyökeres megújulását indították el.

A Várkert Bazárban megvalósuló előadások társszervezője a Konok-Hetey Művészeti Alapítvány. A programsorozat Konok Tamás festőművész életműve előtt tisztelegve, az ő emlékére jött létre.

A zenés-táncos illetve zárt térben tartott egyéb rendezvényeinkre továbbra is az eddigi szabályok érvényesek, azaz azokat magyar vagy uniós védettségi- és egy arcképes igazolvány (személyi igazolvány, jogosítvány vagy útlevél) együttes bemutatásával vagy a védettséget igazoló telefonos applikációval látogathatják azokat a 18 év felettiek.

A 18 év alattiak felügyelet nélkül vehetnek részt programjainkon, amennyiben rendelkeznek védettségi igazolvánnyal. A 16 év alatti hozzátartozók mentesülnek a védettségi igazolás alól, de életkoruk igazolására diák- vagy arcképes igazolványt (személyi igazolvány vagy útlevél) kell felmutatniuk, amennyiben ezt a jegykezelő kéri tőlük, a rendezvényre való belépésük pedig csak és kizárólag felügyeleti jogot gyakorló, védettségét a fentebb említett módon igazolni képes felnőttel lehetséges.

További információkért kérjük olvassa el figyelmesen járványügyi óvintézkedéseinket.

A műsorváltoztatás jogát fenntartjuk.



Fotó: Gustave Caillebotte: Le Pont de l'Europe, 1881.