
A világhírű magyar zongoravirtuóz, Cziffra György (1921–1994) életében nélkülözés és bőség, üldöztetés és ünneplés egyaránt akadt. A regénybe illő pályát tárja elénk a Cziffra György-emlékévi eseménysorozatának keretében Kiss Eszter Veronika kurátor által összeállított kiállítás a Várkert Bazárban.
A cigányzenész családból származó, tehetséges fiatal Cziffra Györgynek a Zeneakadémiára Dohnányi Ernő segített bejutni, ahol rajta kívül Weiner Leó, Ferenczy György és Keéri-Szántó Imre voltak a tanárai. Besorozták, harcolt a II. világháborúban, szovjet fogságba esett, megszökött, hazatért, majd 1945 után a pesti éjszaka bárjaiban zongorázott megélhetéséért. 1950-ben próbált külföldre menekülni, de elfogták, és feleségével együtt bebörtönözték. 1956-ban sikerült emigrálnia végül és Franciaországban kezdett új életet, elindulva a megérdemelt világhír felé. A világ ünnepelt zongoravirtuózként ismerhette meg, Japántól Argentínáig a legnagyobb koncerttermekben lépett fel. A tehetségek támogatására alapítványt hozott létre és mesterkurzusokkal is segítette a fiatal generációt. Karmester fia, ifj. Cziffra György korai halála után azonban a nemzetközi hírű művész már nem vállalt nyilvános szerepléseket.
A szabadtéri kiállítás bemutatja a művész különleges életútját. Olvashatunk róla történeteket, kritikákat, valamint az életmű utóéletét is felvillantja a Cziffra Alapítvány története, Balázs János munkássága, a Cziffra Fesztiválok számos dokumentuma és a művész születésének centenáriumát ünneplő Cziffra100 is.
Cziffra György világhírű zongoraművész 100. születésnapját Magyarország Kormánya hivatalos Emlékévvé nyilvánította, 2021-ben pedig az UNESCO felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának köszönhetően valósult meg, Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész művészeti vezetésével.
A kiállítás ingyenesen megtekinthető 2022. november 30-ig a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.