„Aminek látszol, azt mindenki ismeri, de hogy mi vagy, azt kevesen ismerik föl” – olvashatjuk egy 1899-es, kéményseprőt ábrázoló képeslapon. Az újévi köszöntőlapok „füstfaragói” mellett felbukkannak a kiállításon „szalonczukkedlis” karácsonyfák, fagyöngykoszorúk, gombán ülő manók és korcsolyázó úrilányok is. A képi szimbólumokon túl a levelezőlapok szöveges üzeneteiről is megannyi izgalmas történet bontható ki. A századfordulós képeslapok világában Szabó T. Anna költő, író kalauzol bennünket egy különleges nézőpontú tárlatvezetésen.
A Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum közös kiállítása abba az időbe repít vissza, amikor a posta és a képes levelezőlap közel olyan népszerű üzenetközvetítő volt, mint ma a mobiltelefon és az online felületek.
Egykor az üdvözletek és jókívánságok sorában különleges helyen álltak sajátos megjelenési formáikkal, szimbólumrendszerükkel a téli hónapokban postára adott képes levelezőlapok. Ebben az időszakban forgalmuk is jócskán megnőtt, hiszen a feladók távol lévő szeretteikkel is osztozni kívántak az ünnepek és a szünidő örömeiben. Ezekből a képeslapokból adunk most ízelítőt, közben pedig bepillantást nyújtunk a műfaj kialakulásába is.
Kérjük a jegyvásárlókat, érkezzenek időben, hogy a tárlatvezetés kezdete előtt fel tudják venni a tour guide eszközt!
Kedvezőtlen időjárás esetén a program esőhelyszínen valósul meg vetített képes előadás formájában. Erről időben tájékoztatjuk a jegyvásárlókat.
Találkozási pont: Csikós udvar, a karácsonyfa mellett
Esőhelyszín: De la Motte-Beer-palota – 1014 Budapest, Dísz tér 15.