Nyaraló, villa, kutatóintézet, obszervatórium, révállomás, strand… A Balaton több évszázados múltjának csupán 100 éve hány funkciót, felfogást, törekvést és történetet rejthet, és hogyan árulkodnak minderről építészeti emlékei?
Kerekasztal-beszélgetésünkön a 100 év szezon kiállítás alkotóival és meghívott vendégeinkkel együtt ülünk fel a „Balaton hullámaira”.
A kerekasztal beszélgetés vendégei:
Wettstein Domonkos építész, a kiállítás kurátora
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszékének egyetemi adjunktusa, tanszékvezető helyettese vagyok. A kutatási területem a Balaton régió tervezéstörténete. 2019-ben szereztem PhD fokozatot, doktori disszertációmat Regionális stratégiák a Balaton-part rekreációs célú építészetében (1929-1979) címmel védtem meg. 2022-ben jelent meg a Balatoni építészet – Stratégiakeresés a huszadik században című könyvem. A nyarakat gyerekkorom óta Balatonszemesen töltöm, ahol a nyaralók helyi civil egyesületében, a Balatonszemesi Fürdőegyesületben is aktívan részt veszek.
Dr. Kovács Emőke, történész, Balaton-kutató
Történészként több mint húsz esztendeje foglalkozom a Balaton 19.-20. századi sokszínű történelmével. Több kötet szerzőjeként, számos publikáció jegyzőjeként legfontosabb küldetésem a Balaton táj- és kultúrtörténeti értékeinek feltárása, kutatása, népszerűsítése, megfelelő, hiteles módon történő feldolgozása.
Törő Balázs, néprajzkutató, a „Formákon túl” projekt kezdeményezője
Születésem óta a Balaton partján élek, ami néprajzos érdeklődésemet is befolyásolta, hiszen már hallgatói éveim alatt is főként helyi témák foglalkoztattak. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeum muzeológusaként fontosnak tartom, hogy a múzeumi gyűjtő- és kutatómunkát is – lehetőség szerint – a helyi közösségekkel együttműködve végezzük. Ezen elgondolás mentén érdeklődési köröm két fő sarokpontjához kapcsolódva (a szőlőhegyi kultúrtáj használata, valamint balatoni nyaralókultúra a helyiek és a nyaralók közti kapcsolatok tükrében) életre hívtuk „A bor régészete”, valamint a „Formákon túl” nevű projekteket, melyek segítségünkre lehetnek abban, hogy minél közelebb kerüljünk a rendkívül összetett balatoni társadalom működésének megértéséhez.
Kárász Karolina, fotográfus
Keszthelyi és szeptemberi születésű vagyok, így már anyukám pocakjában is a Balcsi parton töltöttem a nyarat. Gyerekkoromban a mi családunk is kiadta a családi ház felső szintjét, az újraegyesítés előtt és után is sok német család járt hozzánk. Telente rengeteget koriztunk a befagyott tavon, ősszel jártuk a felvidéki hegyeket. Fotósként kifogyhatatlan témának látom a balatoni környezetet. Nagy élmény volt most úgy fotózni az építészeti emlékeket, hogy Wettstein Domonkos kurátor útmutatását követtem. A fotózás sokszor magányos tevékenység, de ez szerencsére sok szereplős csapatmunka volt.
Moderátor: Pallós Anna Lídia, a kiállítás projektvezetője
A programon a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztráció itt!
A program előtt Wettstein Domonkos kurátor tárlatvezetést tart a szabadtéri kiállításon. Bővebb információ itt.