Skip to main content

Munkácsy Mihály és a zene

Zene és képzőművészet

Egy intenzív zenei élmény képeket varázsol elénk és a képek láttán is ritmusok, harmóniák szólalnak meg bennünk. Talán bele sem gondoltunk még abba, hogy a zene és a képzőművészet nemcsak erősíti egymást a befogadói élményben, de nagyon is tudatos alkotó szándékok rejlenek mögötte. Számos zeneműnek van képszerű címe, és a képzőművészetben is bőven találkozunk szonátákkal, szimfóniákkal. A zene és képzőművészet kapcsolata rendkívül sokrétű, történetileg szinte az ősidőkig nyúlik vissza és rengeteg műfajt érint. 

Előadássorozatunkban ezt a kapcsolatot mutatjuk meg minél több oldalról, említést téve többek között az operák képi világáról, a zenészportrékról, sőt még a hanglemezborítók stílusairól is a Budapesti Filharmóniai Társaság kamarazenekara és dr. Bellák Gábor művészettörténész segítségével. 

Munkácsy nagyon szerette a zenét, felesége pedig kiváló zongorajátékos volt. Munkácsy párizsi palotájának pénteki összejövetelei nemcsak izgalmas társasági események voltak, hanem különös zenei alkalmak is. A vendégek közt gyakran láthatták és hallhatták Liszt Ferencet, Reményi Edét, Hubay Jenőt. Hubay Munkácsynéval játszott Beethoven szonátákat, Munkácsy magyar dalokra tanította az előkelő párizsi dámákat, sőt szívesen fütyült is magyar dallamokat. Az előadásban megismerjük Munkácsy otthonát, a portrékon megörökített zeneművészeket és az 1870-es, 1880-as évek párizsi világát.