Skip to main content

Múzeumpedagógia

Múzeumpedagógia

Rendhagyó történelem- és irodalomórákat tartunk, múzeum- és örökségpedagógiai foglalkozásokat szervezünk kicsiknek és nagyoknak. Célunk, hogy az ismeretátadás mellett a kreatív feladatokon és a kézműves foglalkozásokon keresztül minden gyerekhez közelebb hozzuk a Budavári Palotanegyedet, térben és időben egyaránt.

Állatok nyomában – gyerekséta a Budavári Palotanegyedben

Melyik gyerek ne szeretné az állatokat és a matricákat?
A budai Vár terei a gyerekek számára is remek felfedezni valókat kínálnak. A Várban sétálva állatszobrok hadával találkozhatunk, akik hol kapuk mellett büszkén foglalnak helyet, hol aprócska termetükkel alig válnak észrevehetővé. Sétánk során az ő nyomukba eredve megtudhatjuk, hogy kiről kapta nevét az Oroszlános udvar, és honnan figyeli egy nyuszi távcsővel a Lánchidat – mindeközben pedig mindenki elkészítheti a saját „állatkerti” térképét is.
Ajánlott korosztály: óvoda nagycsoport, 1–4. osztály
Időtartam: 60 perc

Bejelentkezés az Állatok nyomában gyereksétára

Szent István ábrázolásai – múzeumpedagógiai foglalkozás

A századforduló Budavári Palotájának egyik legjelentősebb helyisége újra megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt. Az 1900-as párizsi világkiállítás nagydíját elnyerő terem berendezéseit és díszítő elemeit a kor legnagyszerűbb magyar iparművészei készítették. A Hauszmann Alajos tervei alapján megvalósult díszes szoba nemcsak a korabeli közvélemény, de még Ferenc József őszinte csodálatát és elismerését is kiérdemelte. A múzeumpedagógiai foglalkozás keretében a Szent István-terem királyábrázolásai, a kandalló szobra, Havadtőy Sámuel kortárs alkotása és Szent István ereklyetartójának megtekintése, elemzése és összehasonlítása során a király életútjáról és képzőművészeti ábrázolásairól is beszélgetünk.
Ajánlott korosztály: 5–12. osztály
Időtartam: 60 perc

Bejelentkezés a Szent István ábrázolásai foglalkozásra

„Budavár miénk!” – rendhagyó történelemóra a budai Várban

A rendhagyó történelemóra keretein belül a diákok megtudhatják, hogy a budai Várnak milyen szerepe volt a 1848-49-es forradalom és szabadságharc során. A sétán „visszavesszük” a Várat az osztrákoktól, megbeszéljük, hogyan zajlott az ostrom, és megismerjük Heinrich Hentzi és Görgei Artúr életútját is. Az órán nemcsak hős férfiakról, hanem bátor nőkről is szó esik, mint például Lebstück Mária vagy Teleki Blanka.
Ajánlott korosztály: 5–12. osztály
Időtartam: 60-90 perc

Bejelentkezés a "Budavár miénk!" rendhagyó történelemórára

Töviről hegyire – ismerjük meg a Budavári Palotanegyedet!

Sétánk során kőoroszlánok, lovak és sárkányok figyelő tekintetétől kísérve felidézzük a Budavári Palota több száz éves történetét! Kiderül, miért hívjuk Oroszlános udvarnak a palota legnagyobb udvarát, kiknek köszönhetjük a Várhegyen található egykori királyi rezidenciát, kiről kapta a nevét a Sándor-palota, milyen régészeti nyomokat rejtenek az utak, és még azt is felfedezzük, mit fürkész távcsövével egy aprócska nyuszi.
Ajánlott korosztály: 5–8. osztály
Időtartam: 60-90 perc

Bejelentkezés a Töviről hegyire foglalkozásra

Életük az irodalom – rendhagyó irodalomóra

A Budavári Palotanegyedben számos író és költő megfordult, ezért megannyi izgalmas irodalmi vonatkozású történetet tud mesélni nekünk. A rendhagyó irodalomóra keretein belül ezek nyomába eredünk, és fényt derítünk arra, hogy hol működött az első magyarországi nyomdász műhelye, milyen harcot vívott a kortársaival Kazinczy Ferenc és hogyan teltek Jókai Mór börtönnapjai. Felkutatjuk Kosztolányi Dezső Édes Annáit, valamint szót ejtünk Babits Mihályról és Hatvany Lajosról, mint mecénásról. Természetesen a Nyugat sem maradhat ki!
Ajánlott korosztály: 7–12. osztály
Időtartam: 90 perc

Bejelentkezés az Életünk az irodalom rendhagyó irodalomórára

Várbeli sztorik – a történelem rétegei

A rendhagyó történelemórán megismerjük az egykori királyi rezidencia viharos történetét, és felfedezzük a Várhegy további látnivalóit is. Milyen építkezések folytak az Anjouk idejében a Várhegyen? Miről volt híres Mátyás reneszánsz udvara, és mi történt vele a török hódoltság idején? Ki indította el a nagyszabású építkezéseket a visszafoglaló harcok után? Sétánk során nemcsak ezekre a kérdésekre kapunk választ, hanem az is kiderül, hogy kiről kapta nevét a Sándor-palota, és mit keres a Kockásfülű nyúl a várfalon.
Ajánlott korosztály: 9–12. osztály
Időtartam: 60-90 perc 

Bejelentkezés a Várbeli sztorik rendhagyó történelemórára

A csoportos látogatásra vonatkozó további információk a hasznos tudnivalók gombra kattintva érhetők el.