Castle Garden



Az Erzsébet-lépcsőt Erzsébet királynéról, I. Ferenc József osztrák császár és magyar király feleségéről nevezték el, akit a magyar nép legszívesebben Sissiként emlegetett. Bár az uralkodói udvar ritkán tartózkodott Budán, a legenda szerint Erzsébet királyné szerette itt elhagyni a palotát. Lesétált a kertbe vezető lépcsőkön, onnan a Várbazár egyik díszlépcsőházán keresztül a Duna-partra, ahol a kikötőben várta Ausztriába induló gőzhajója. Ezt a díszlépcsőházat nevezzük ma Erzsébet-lépcsőnek.

Ne hagyja ki a lehetőséget és készítsen selfie-t az ellenállhatatlan mosolyú Sissivel!

Külön említést érdemelnek a pazar fémkorlátok és a padlózat sormintaszerű díszítései. A Várkert Bazár kovácsoltvas főkapuját és további díszeit Jungfer Gyula, a díszműkovács szakma nemzetközi hírű képviselője tervezte. A közel 450 folyóméternyi vaskorlát és kerítés szinte kivétel nélkül ma is az eredeti, bár az évszázados korrózió, illetve az ötvenes, hatvanas évek szakszerűtlen javításai miatt komoly kihívást jelentett a fémszerkezetek restaurálása.

A terrazzo járóburkolatok felújítása is igen nehéz szakmai feladatnak bizonyult, ugyanis a lépcsőház geometrikus vagy növényi motívumokkal díszített padlózata szintén jelentős károkat szenvedett az utóbbi évtizedekben. A terrazzo burkolási technika lényege, hogy különböző színű kőzúzalékból és cement alapú kötőanyagból enyhén folyékony állagú masszát kevernek, és az egyes színeket előre meghatározott mintákba öntik. A végeredmény a díszes padlószőnyegek motívumgazdagságát idézi, a terrazzo felülete pedig fényes, sima, márványszerű. Az Erzsébet-lépcső padlóburkolatának kötőanyagát helyenként még festékkel is dúsították, hogy kiemeljék a kőzúzalék természetes színhatását.

Ha sikerült búcsút vennie Sissitől és elhagyja a pazar díszítésű lépcsőházat, az ötös pontot hallgatva megtekintheti a Déli paloták környezetét.